CANLI | Savaşta 9. gün: Rus birlikleri kritik santralı ele geçirdi

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunda 9. güne girilirken Rus ordusunun ilerleyişi sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in yakınlarındaki ordu birliklerinin görüntülerini paylaştı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin uçuşa yasak bölge talebi ABD’den olumsuz yanıt alırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin operasyonun durmayacağını söyledi. Sabahın erken saatlerinde Avrupa’nın en büyük nükleer santralı olan Zaporijya Nükleer Santralı’nda çıkan yangın ise söndürüldü. Santralda radyasyon seviyesinin yükselmediği belirtildi. Santral Rus birliklerinin kontrolüne geçti.

CANLI | Savaşta 9. gün: Rus birlikleri kritik santralı ele geçirdi

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunda 9. güne girildi.

Rus ordu birlikleri Kiev de dahil olmak üzere tüm Ukrayna’da etkinliğini artırdı.

9. güne girilirken hem Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin birer açıklama yaptı. Zelenski, Batı’dan daha fazla askeri malzeme desteği isterken Putin, operasyonun şimdiye kadar hedeflendiği gibi gittiğini ve durmayacaklarını söyledi.

Öte yandan iki ülke arasındaki müzakerelerin 2. oturumundan da net bir sonuç çıkmadı. Heyetler kısa süre içinde 3. oturumun yapılması konusunda mutabık kaldı.

CANLI ANLATIM

9.37 Zaporijya Nükleer Santralı, Rus birliklerinin kontrolüne geçti

Avrupa’nın en büyük nükleer santralı olan Zaporijya Nükleer Santralı, Rus ordusunun kontrolü altına girdi. Santralde sabah saatlerinde yangın çıkmış ve söndürülmüştü.

1984 ve 1995 yılları arasında inşa edilen Zaporijya Nükleer Santralı, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dokuzuncu en büyük nükleer santralı. Kiev’in yaklaşık 500 km güneydoğusunda bulunan santralın 6 enerji ünitesi bulunuyor. Çernobil’in sadece tek enerji ünitesi vardı.

Rus birlikleri savaş sürerken Çernobil Nükleer Santralı’nda da kontrolü sağlamıştı.

cansi-savasta-9-gun-putin-geri-adim-atmiyor-987496-1.

9.30 ABD: Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşıyoruz

Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna ordusu ile anlık istihbarat paylaşıldığını bildirdi. ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith, ordunun Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşımında bulunmadığını söylemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuyla ilişkin bir soru üzerine “Anlık olarak istihbarat paylaşıyoruz” yanıtını verdi.

Aynı konuyla ilgili açıklamalarda bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi ise “Ukrayna’ya bilgi ve istihbarat sağlamaya devam ediyoruz. Bunun devam etmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Kongre üyelerinin bu bilgi paylaşımını engellediği haberleri de doğru değil” ifadesini kullandı.

cansi-savasta-9-gun-putin-geri-adim-atmiyor-987492-1.

9.00 Nükleer santraldaki yangın söndürüldü

Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santralı’nın eğitim binasında çıkan yangın söndürüldü. Yangında can kaybının olmadığı belirtildi.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolünü ele geçirmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

08.18 Zaporijya Nükleer Santralı’nda radyasyon seviyesinde bir değişiklik olmadı

Yangının çıktığı santral alanında radyasyon seviyesinde bir değişiklik olmadığını duyuran Zaporijya Nükleer Santralı Basın Servisi yetkilisi Andrey Tuz, santral personelinin güvenliğin sağlanması için gerekenleri yaptığını aktardı.

Zaporijya Bölgesi Askeri İdare Başkanı Aleksandr Strauh ise yangının söndürülmesi için itfaiyecilerin santral sahasına girmesine izin verildiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Acil Durumlar Servisinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, yangının santralın dışında çıktığı belirtilerek üçüncü güç ünitesinin birleşik güç sisteminden bağlantısının kesildiği kaydedildi. Yangının kontrol altında olduğu belirtilen açıklamada, “Yangın nükleer santralin dışında, eğitim binasında çıktı” ifadesine yer verildi.

Rus tanklarının, dün akşam saatlerinde santralin yakınındaki bir kasabaya girdiği belirtilmişti.

07.29 Energodar Belediye Başkanı Orlov: Nükleer santral civarındaki çatışma durdu

Ukrayna’daki Zaporizhzhya Nükleer Santrali’nde çıkan yangının ardından, Energodar Belediye Başkanı Dmitro Orlov, bölgedeki çatışmanın sonlandığını söyledi.

Ukraynalı yetkililer, çatışma nedeniyle nükleer tesisteki bir binanın üç katında yangın çıktığını açıklamıştı.

06.18 Zelenski: Zaporijya Nükleer Santralı’na saldırılar durdurulsun

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus askeri birliklerin Zaporijya Nükleer Santralı’na saldırılarının durdurulması gerektiğini belirterek bir patlama olması halinde bunun, Avrupa’nın sonu olacağını söyledi.

Zelenskiy, Rus birliklerinin Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki çatışmalar ve çıkan yangına ilişkin sosyal medya hesabından video ile açıklamalarda bulundu.

Santralin Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olduğuna dikkati çeken Zelenskiy, “Avrupa artık uyanmalı. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali yanıyor. Şu anda Rus tankları nükleer üniteleri vuruyor. Bu tanklar, termal araçlarla donatılmış. Yani onlar nereye ateş ettiğini biliyor. Onlar bunun için hazırlandılar” ifadelerini kullandı.

05.55 Ukrayna’daki nükleer santralde güvenlik sağlandı

Ukrayna’da dün gece yangın çıkan Zaporizhia nükleer santralinde güvenliğin sağlandığı açıklandı.

Yerel yönetici Aleksandr Starukh Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda santral yönetimiyle görüştüğünü ve güvenliğin sağlandığını öğrendiğini aktardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da Ukrayna yönetiminin kendilerine ilettiği bilgiye göre santraldeki ana ekipmanların işlemeye devam ettiğini duyurdu.

03.30 Zaporijya Nükleer Santralı’nda yangın

Zaporijya Nükleer Santralı’nda yangın çıktı. Bölge Rus ordusunun saldırısı altındaydı.

Avrupa’nın en büyük nükleer santralı

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor. Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolünü ele geçirmişti. Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

01.20 Ukrayna’daki siviller için Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) tıbbi yardımlarını taşıyan kargo uçağının, Polonya’daki Varşova Havalimanı’na iniş yaptığı açıklandı. DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, toplam 36 tonluk tıbbi ekipmanın, örgütün Dubai’deki deposundan uçağa yüklenerek Ukrayna’nın komşu ülkelerinden Polonya’ya ulaştırıldığı bildirildi.

00.20 Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki ilerleyişi hakkında açıklamalarda bulundu. Donetsk ve Luhansk birliklerinin bazı yol ve kentlerde kontrolü sağladığını aktaran Konaşenkov, Rus ordusunun da bazı bölgelerde de ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Ukrayna’ya batılılar tarafından paralı askerlerin gönderildiğini iddia eden Konaşenkov, “Ukrayna’ya gelen yabancı paralı askerler, Rus ekipman ve malzeme konvoylarının yanı uçaklara sabotaj ve saldırılar düzenliyor. Yabancı paralı askerlerin tüm saldırıları, Batı’nın Kiev rejimine sağladığı silahlar kullanılarak gerçekleştiriliyor” dedi.

Bu askerlerin ciddi eğitim alınması gereken Javelin ve Stinger sistemleri kullanabildiğinden bahseden Konaşenkov, ABD tarafından da Ukrayna’ya paralı asker gönderilmesi konusunda çalışma başlatıldığını öne sürdü.

00.05 ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Adam Smith’in, Amerikan ordusunun Ukrayna ile anlık istihbarat paylaşımında bulunmadığı açıklaması üzerine Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna ordusu ile anlık istihbarat paylaşıldığını bildirdi. Bir grup gazeteciye açıklamada bulunan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, “Ukrayna’ya bilgi ve istihbarat sağlamaya devam ediyoruz. Bunun devam etmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Kongre üyelerinin bu bilgi paylaşımını engellediği haberleri de doğru değil.” ifadesini kullandı.

00.10 ABD’DEN YAPTIRIM LİSTESİNE YENİ İSİMLER

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimleri yaptırım listesine aldı. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün ABD, müttefikler ve ortaklarıyla koordineli olarak, Ukrayna’yı vahşice işgal etmesine rağmen Başkan Putin’i desteklemeye devam eden Rus seçkinlerini ve aile üyelerini hedef alıyor. Bu kişiler, Putin’in Ukrayna’yı işgalini desteklemek için gerekli kaynakları sağlamaktan sorumludur. Bu kişiler ve aile üyeleri ABD finans sisteminden silinecek, ABD’deki varlıkları dondurulacak ve mülklerinin kullanımı engellenecektir” denildi.

Yaptırım uygulanacak Rus seçkinlerinden birinin Rusya’nın en zenginlerinden olan ve Putin’in yakın bir destekçisi olarak bilinen Alisher Burhanovich Usmanov olduğunu belirtilen açıklamada, Putin’in sözcüsü ve en büyük destekçilerinden biri olan Dmitry Peskov’a da yaptırım uygulanacağı aktarıldı. Açıklamada, aile üyeleriyle beraber yaptırım uygulanacak Rus seçkinleri listesinde, Nikolai Tokarev, Boris Rotenberg, Arkady Rotenberg, Sergei Chemezov, Igor Shuvalov, Yevgeniy Prigozhin, Dmitry Peskov ve Alisher Usmanov isimleri yer aldığı ifade edildi.

Bu kişilerin her birinin eşleri ve çocuklarının da yaptırımlara tabii tutulacağı aktarılan açıklamada, sahip oldukları şirketler, lüks emlaklar, jet ve yat gibi lüks araçların dondurulduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.