CANLI | Savaşta 13. gün: Rusya’dan Ukrayna’nın 5 şehrinde geçici ateşkes kararı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi. Rusya ile Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerin üçüncü turundan ‘insani koridor’ öne çıktı. Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için bugün Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

DÜNYA 07.03.2022 00:00

CANLI | Savaşta 13. gün: Rusya'dan Ukrayna'nın 5 şehrinde geçici ateşkes kararı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi.

Geçtiğimiz günün en önemli gelişmesi Belarus’un Polonya ve Ukrayna’ya sınırı olan Brest şehrindeki Belovejsk Ormanı bölgesinde bir konutta yapılan müzakerelerin üçüncü turu oldu.

Rus heyetine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, Ukrayna heyetine ise Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak’ın başkanlık ettiği toplantı sonrasında taraflar açıklama yaptı.

Podolyak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üçüncü tur müzakerelerin sona erdiğini belirterek, insani yardım koridorları konusunda olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti. Podolyak, “Koridorlar konusunda bazı olumlu sonuçlar aldık. Bunlarda değişiklikler yapılacak ve insanlara daha etkili yardımlar alacağız” ifadelerini kullandı.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988797-1.

Rus heyeti başkanı Medinskiy ise, ikinci tur görüşmelerinde mutabakata varılan insani yardım koridorları ile ilgili sorunlar üzerinde uzun süre konuşulduğunu belirterek, “İnsani yardım koridorlarının yarından itibaren çalışacağını umuyoruz. Ukrayna tarafı bize bu konuda güvence verdi” dedi.

Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için 8 Mart’ta Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

CANLI ANLATIM

00.00 Rusya’dan geçici ateşkes kararı

Rusya, sivillerin tahliyesi için bugün Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

Ateşkes, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde uygulanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.