CANLI | Savaşta 13. gün: 5 kentte geçici ateşkes, Zelenski’den sürpriz Kırım ve Donbas çıkışı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi. Rusya ile Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerin üçüncü turundan ‘insani koridor’ öne çıktı. Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için bugün Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ukrayna’daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor” açıklamasını yaptı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise Kırım ve Donbas cumhuriyetlerini tanıma konusunda, “Bunu tartışabiliriz” dedi.

DÜNYA 07.03.2022 00:00

CANLI | Savaşta 13. gün: 5 kentte geçici ateşkes, Zelenski'den sürpriz Kırım ve Donbas çıkışı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 13. güne girildi.

Geçtiğimiz günün en önemli gelişmesi Belarus’un Polonya ve Ukrayna’ya sınırı olan Brest şehrindeki Belovejsk Ormanı bölgesinde bir konutta yapılan müzakerelerin üçüncü turu oldu.

Rus heyetine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, Ukrayna heyetine ise Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak’ın başkanlık ettiği toplantı sonrasında taraflar açıklama yaptı.

Podolyak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üçüncü tur müzakerelerin sona erdiğini belirterek, insani yardım koridorları konusunda olumlu gelişmeler olduğunu ifade etti. Podolyak, “Koridorlar konusunda bazı olumlu sonuçlar aldık. Bunlarda değişiklikler yapılacak ve insanlara daha etkili yardımlar alacağız” ifadelerini kullandı.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988797-1.

Rus heyeti başkanı Medinskiy ise, ikinci tur görüşmelerinde mutabakata varılan insani yardım koridorları ile ilgili sorunlar üzerinde uzun süre konuşulduğunu belirterek, “İnsani yardım koridorlarının yarından itibaren çalışacağını umuyoruz. Ukrayna tarafı bize bu konuda güvence verdi” dedi.

Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için 8 Mart’ta Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

CANLI ANLATIM

canli-savasta-13-gun-5-kentte-gecici-ateskes-zelenski-den-surpriz-kirim-ve-donbas-cikisi-988940-1.

12.00 Zelenski: Kırım ve Donbas cumhuriyetlerini tanımayı tartışabiliriz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kırım ve Donbas cumhuriyetlerinin tanınma olasılığıyla ilgili bir soruya, “Bunu tartışabilir ve oradaki insanların nasıl yaşayacakları konusunda bir uzlaşma bulabiliriz” yanıtını verdi.

10.20 Kiev, Harkov, Çernihiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes başladı.

08.11 Coinbase, Rus kişiler veya kuruluşlarla bağlantılı 25 bin kripto para adresini engelledi

Kripto para ticaret platformu Coinbase, Rus kişiler veya kuruluşlarla bağlantılı 25 bin kripto para adresini engellediğini bildirdi.

Açıklamada, bloke edilen 25 bin hesabın “yasadışı faaliyetlerde bulunduğuna inanılan Rus bireyler veya kuruluşlar” olduğunu belirtildi.

07.44 Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya 723 milyon dolarlık destek paketi

Dünya Bankası, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yardım için hibeler ve kredilerden oluşan toplam 723 milyon dolarlık bir paketi onayladı.

Banka, 3 milyar dolarlık bir destek paketi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

Dünya Bankası, Ukrayna’ya komşu ülkelere de, mülteci krizindeki rolleri nedeniyle ek yardım yapılacağını açıkladı.

Destek paketinin, hastane çalışanı gibi kritik görevlerdeki Ukraynalıların maaşları ile emekli maaşları gibi ödemelerde kullanılabilecek.

Paketin yaklaşık yarısı kredilerden oluşuyor.

Japonya pakete 100 milyon dolarlık bir hibe ile katkı verdi.

07.04 Estee Lauder, Rusya’da faaliyetlerini durdurdu

ABD’li kozmetik şirketi Estee Lauder, Rusya’daki tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı.

06.33 Avustralya, Rus Silahlı Kuvvetleri’nden altı askeri komutan ve 10 kişiye yeni yaptırımlar getirdiğini duyurdu

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Moskova’nın Ukrayna’ya özel operasyonu nedeniyle Rusya’ya, Rus Silahlı Kuvvetleri’ne altı askeri komutan ve 10 kişi dahil olmak üzere yeni yaptırımlar getirildiğini duyurdu.

Açıklamada, “Rus askeri komutanlarına yönelik mali yaptırımlar ve seyahat yasakları getirecek” denildi.

Payne, Avustralya hükümetinin Rus devlet medyası tarafından oluşturulan içeriğin Avustralya’da yayılmasını askıya almak için Facebook, Twitter ve Google ile çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Ayrıca, Avustralyalı petrol şirketleri Viva Energy ve Ampol, Rusya’dan ham petrol alımlarının askıya alındığını duyurdu.

06.22 Japonya, Rusya’ya petrol arıtma ekipmanı ihracatını yasakladı.

01.42 Kuleba: Putin ve Zelenski’nin birbiriyle doğrudan konuşmasını istiyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vlodomir Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğrudan konuşmalarını istediklerini kaydetti.

Kuleba, katıldığı bir televizyon programında, “Biz uzun süredir Ukrayna ile Vladimir Putin arasında doğrudan konuşma istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki özellikle şimdi nihai kararları veren kişi Putin” ifadesini kullandı.

Zelenski’nin Putin ile doğrudan konuşmak da dahil hiçbir şeyden korkmadığını kaydeden Kuleba, “Putin de hiçbir şeyden korkmuyorsa gelsin, otursun ve konuşalım” değerlendirmesinde bulundu.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988812-1.

00.28 Putin: Ukrayna’daki görevleri profesyonel askerler yerine getiriyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ukrayna’daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor” dedi.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre, Putin, zorunlu askerlik hizmetini yapan kişilerin Ukrayna’daki askeri operasyona katılmadıklarını ve katılmayacaklarını, yedek rezervden de ek yedek askerlerin çağırmayacağını belirtti.

Putin, “Ukrayna’daki görevleri sadece profesyonel askerler yerine getiriyor, barışı onlar sağlayacak” ifadelerini kullandı.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988799-1.

00.10 ABD: Rus petrolüne yasak için henüz karar vermedik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rus petrolüne ithalat yasağı getireceği iddialarına ilişkin, bu konuda henüz karar vermediklerini ve konuyu Avrupalı ortakları ile konuştuklarını açıkladı.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basında ABD’nin Avrupalı ülkelerden bağımsız hareket ederek gün içinde Rusya’dan ithal edilen petrole yasak getireceği iddialarıyla ilgili Psaki, “Rusya’dan gelen petrole ithalat yasağı getirilmesi konusunda henüz karar vermedik. Bu konuda, hem kendi içimizde hem de Avrupalı ortaklarımızla istişarelerimiz sürüyor” ifadesini kullandı.

Psaki, Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle ağır ekonomik yaptırımlar uygularken, ABD’lileri de bunun etkilerinden korumaya çalıştıklarının altını çizerek, Rusya’ya yönelik enerji sektöründeki herhangi bir yasağın ABD’lilerin enerji harcamalarını artırmaması için çabaladıklarını söyledi.

canli-savasta-13-gun-rusya-dan-ukrayna-nin-5-sehrinde-gecici-ateskes-karari-988798-1.

00.00 Rusya’dan geçici ateşkes kararı

Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinden sivillerin tahliyesi için Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan ettiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ukrayna’da İnsani Müdahale Birimler Arası Koordinasyon Merkezinden yapılan yazıl�� açıklamada, Ukrayna’da yaklaşık 2 milyon kişinin Rus kurumlarına tahliye için başvuruda bulunduğu belirtildi.

Ukrayna’daki sivillerin tahliyeleri için hazır olunduğu belirtilen açıklamada, “Rus tarafı, 8 Mart’ta Moskova saatiyle 10:00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinde insani koridorları oluşturmaya hazır” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.