CANLI | Savaşta 11. gün: ABD Dışişleri Bakanı, Polonya’da Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 11. güne girildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki askeri altyapıyı yok etme çalışmalarının neredeyse tamamlandığını söyledi. İki ülkenin müzakerelerin 3. turu için pazartesi günü bir araya geleceği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukraynalı mevkidaşı ile Polonya’da bir araya geldi; ikilinin, Kiev’e daha fazla silah yardımı ile Rusya üzerinde uluslararası baskıyı artırma konusunda konuştukları belirtildi.

CANLI | Savaşta 11. gün: ABD Dışişleri Bakanı, Polonya’da Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatında 11. gün…

Rus ordusu Ukrayna’da operasyonlarını yoğunlaştırırken Batı da yaptırımları sıklaştırıyor.

Dün Mariupol ve Volnovaha’da yapılması planlanan sivil halk tahliyesi, daha sonra durduruldu. Rusya ve Ukrayna, tahliye operasyonunun durdurulması nedeniyle birbirlerini suçladı. Yine dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO üyesi ülkelere “Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesi durumunda tüm NATO örgütüyle savaşmak zorunda kalacağız” mesajı verdi.

Savaşın 11. gününün ilk saatlerinde ise, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Ukrayna-Polonya sınırında Ukraynalı mevkidaşı Kuleba ile görüştüğü bildirildi.

CANLI ANLATIM

00:50 | Blinken, Ukrayna-Polonya sınırında mevkidaşı Kuleba ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya’da Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile görüştü.

Blinken, Twitter hesabından Kuleba ile gerçekleştirdiği Polonya-Ukrayna sınırındaki buluşmasından fotoğraflar paylaştı.

Ukrayna ile dayanışma göstermek için bölgede bulunan Blinken’in mevkidaşı Kuleba ile sınırda yoğun güvenlik önlemleri altında yaklaşık 45 dakika görüştüğü ve ikilinin, Kiev’e daha fazla silah yardımı ile Rusya üzerinde uluslararası baskıyı artırma konusunda konuştukları kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Blinken ayrıca Beyaz Saray’ın, Ukrayna’dan kaçanlara ve onları kabul eden ülkelere destek sağlamak için 2,75 milyar dolar bütçe ayırmaya hazırlandığını söyledi.

00:30 | Ukrayna: Son 24 saatte Rusya’ya ait 2 uçak ve 5 helikopter düşürüldü

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte ülkeye hava saldırısı gerçekleştiren 2 uçak düşürüldü. Açıklamaya göre uçaklardan atlayan pilotlardan 3’ü esir alındı, biri ölü ele geçirildi. Öte yandan Rusya ordusuna ait 5 helikopter ve bir insansız hava aracının da düşürüldüğü belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.