Belirsizlik hesap yaptırmıyor

Ukrayna’nın işgalinde 20 gün geride kalırken savaşın Türkiye’ye yansıyan faturası kabarıyor. En son yüzde 54 olarak açıklanan enflasyona savaş maliyeti henüz yansımadı. Ancak ortaya çıkacak tablo endişe yaratıyor.

EKONOMİ 16.03.2022 07:29

Belirsizlik hesap yaptırmıyor

Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünyada ekonomik dengeleri sarsmaya devam ediyor. 20 günlük bilanço dahi savaşın ekonomide nasıl bir yıkıma yol açtığının göstergesi. Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Denis Kudin, savaşın ülkelerine maliyetinin 119 milyar dolar olduğunu söyledi.

Çatışma bölgelerindeki firmaların yüzde 75’inin ekonomik faaliyetlerini sonlandırdığını belirten Kudin, savaş maliyeti hesaplarken doğrudan kayıpla birlikte dolaylı kayıpları da dikkate aldıklarını söyledi.

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları da dış ticaretten turizme tüm beklentileri alt üst etti. Savaştan en çok etkilenen ülkelerin başında ise hali hazırda ekonomik kriz yaşayan Türkiye geliyor. Savaş Türkiye’de enflasyonun yüzde 54’ü bulduğu, dolar kurunun 13’ün üzerinde tutulduğu ve ekonominin risk priminin (CDS primi) 500’lerin üzerinde olduğu bir dönemde başladı. Savaşın ilk ekonomik etkisi petrol fiyatlarının fırlamasıyla kendini gösterdi. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, ilk sonuçlara ilişkin yazısında “Petrolün varil fiyatlarındaki her 10 dolarlık yükselişin ülke ekonomisine ek olarak 5 milyar dolar civarında bir maliyet oluşturduğunu” kaydetti.

Etkisi henüz yansımadı
Kaslowski, yazısında “İlk aşamada çok kaba bir hesapla ekonomimize ekstra 35-40 milyar dolarlık bir maliyet çıkıyor. Savaşın etkisi henüz dış ticaret açığı ya da enflasyona yansımış da değil. Bu etkiyi ancak mart ayı geçtiğinde görebileceğiz” dedi. Tüm bu açıklamaların yanında enerji ve gıda arzı belirsizliği, savaşın ekonomi üzerindeki hasarını artırıyor. Tedarik zincirindeki kırılma tüm ürünlerin fiyatlarında artışa yol açıyor. Şubatta yüzde 54,4 olarak hesaplanan enflasyona henüz savaşın etkisi yansımış değil. Enerji harcamalarındaki artışın ise şubatta 15 milyar dolardan 25 milyara çıkan cari açığı daha da büyütmesi kaçınılmaz.

Tahmin edilebilir

Savaşın enerji ve emtiada yarattığı maliyet, ihracatı yavaşlatacağı, turizm gelirini ise azaltacağı düşünüldüğünde bilançonun nereye varacağı az çok tahmin edilebilir.

***

Petrol fiyatları gerilemeye başladı

Savaşla fırlayan petrol fiyatları son bir haftada gerilemeye başladı. Rusya’nın İran nükleer anlaşmasının yeniden başlamasından yana olduğunu açıklamasıyla petrol fiyatları neredeyse üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergi Lavrov, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada “2015 İran nükleer anlaşmasını mümkün olan en kısa sürede yeniden başlamasından yanayız. Washington’un Tahran’a yönelik yaptırımları kaldırmasını bekliyoruz” demişti.

belirsizlik-hesap-yaptirmiyor-991975-1.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.