Bel Kayması Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Nası…

Doç. Dr. Hakan Somay halk arasında bel kayması olarak bilinen spondilolistezis hastalığı ile ilgili önemli bilgilerin altını çizdi. Bel kayması neden olur? Bel kayması nasıl anlaşılır? Bel kayması nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde…

Doç. Dr. Hakan Somay halk arasında bel kayması olarak bilinen spondilolistezis hastalığı ile ilgili önemli bilgilerin altını çizdi. 

Bel kayması hakkında konuşan uzman, ”Vücudun dik formunu oluşturan omurga yapısı, bir çizgi üzerinde birbirini takip eden kemiklerden oluşur. Omurga üzerinde yaşanabilecek en ufak bir yanlış hareket bile bu kusursuz yapının bozulması ile sonuçlanabilir. Bu yapının üst kısmında yer alan omurga kemikleri, belirli nedenlerden dolayı alttaki omurga kemiklerine göre kaymaya başlar.” dedi. 

BEL KAYMASI NEDENLERİ

Doç. Dr. Hakan Somay bel kayması nedenleri için şunları söyledi: ”Omurga yapısında görülen bel kayması, doğuştan ya da sonradan olmak üzere farklı nedenlerden dolayı gerçekleşir. Eklemlerde oluşan iltihap, kireçlenme ve sıvı oluşumu gibi nedenler kemik hastalıklarından kaynaklanan bel kayması nedenleri arasında gösterilir. Ayrıca doğum sırasında oluşan komplikasyonlar ve vücut yapısından kaynaklanan kalıtsal sorunlar, doğuştan bel kayması yaşanmasına neden olabilir. Bel kaymasının sonradan oluşmasına en önemli sebep olarak sakatlıklar gösterilir. Spor esnasında yapılan ani hareketler, vücut yapısının izin verdiği ölçüden fazla ağırlık kaldırmak ve futbol gibi sporlarda yaşanan kontrolsüz düşüşler bel kaymasını tetikleyen dış kaynaklı unsurlar arasında yer alır.”

BEL KAYMASI FELCE NEDEN OLABİLİR!

Tedavide gecikme yaşandığı an da sorunların meydana geleceğini aktaran Somay, ”Bel kemiği kayması tedavisi, tanı konulduktan hemen sonra başlamalıdır. Eğer tedavi aşaması gecikirse hastalarda şiddetli bel ağrısının yanı sıra belden aşağısında hissizlik, eklem ağrısı, kamburluk, idrarı tutamama ve cinsel isteksizlik gibi sorunlar yaşanabilir. İlerleyen aşamalarda ise bu durum kısmi felç gibi daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.” diye belirtti.

BEL KAYMASI NASIL ANLAŞILIR?

Bel kaymasının belirtileri nedir? Sorusuna cevap veren Somay şöyle söyledi: ”Öncelikle tüm belirtileri doğru şekilde tespit etmek gerekiyor. Bel kaymasının görülen en yaygın belirtisi bel ve kalça bölgesinde gerçekleşen şiddetli ağrıdır. Oturup kalkma gibi hareketleri yapmakta güçlük yaşanması, omurgada hassasiyet hissedilmesi, öne ya da arkaya doğru eğilirken anlık kramp oluşması, bacaklarda güçsüzlük ile ayaklarda karıncalanma oluşumu ve sırt kısmında gerginlik hissedilmesi en sık yaşanan bel kayması belirtisi arasında yer almaktadır.”

BEL KAYMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Doç. Dr. Hakan Somay bel kayması tedavi yöntemleri hakkında şunları dile getirdi: ”Hastalığın ne kadar ilerlediğine ve hangi aşamada olduğuna göre değişiklik gösterir. Eğer hastada önemli bir belirti görülmezse medikal tedavi gerçekleştirilmesi önerilir. Fizik tedavinin yanı sıra bel kayması için korse takılması, ağrı kesici kullanılması ve evde istirahat ile hastanın durumu takip edilir. Sürekli dinlenme ve ani hareketlerden kaçınma da tedavi aşamasında destekleyici unsurlar arasında yer alır. Eğer bel ve sırt kısmında ağrılar oluşursa, bu ağrılar steroid enjeksiyon uygulanarak giderilmeye çalışılır. Medikal tedavi ile iyileşme belirtisi göstermeyen, ayrıca ilerlemeye doğru giden bel kayması şikayetlerinde ise cerrahi müdahale yoluna gidilmektedir. Cerrahi müdahalede hastanın kayan omurun yerine sabitlenmesi ve yerinden oynamaması amaçlanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.