Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Peki, kronik baş ağrısına ne iyi gelir? Kahve baş ağrısını geçirir mi? Aromaterapi yöntemi nasıl uygulanır? Baş ağrısı neden olur? şeklindeki sorularınızın cevabı için içeriğimizi okumaya devam edin.

Kronik ve dönemsel baş ağrısı, günlük hayatta en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer bulmaktadır. Bu sağlık sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler sıklıkla baş ağrısına ne iyi gelir, şiddetli baş ağrısına evde çözüm yöntemleri nelerdir, baş ağrısını ne geçirir, iyi gelen şeyler nelerdir şeklinde sorular sormaktadır. 

Zonklama halinde kendisini gösteren baş ağrısı günlük yaşantıları kâbusa döndürürken, kişiyi yaşama küstürmektedir. Öte yandan, ev ortamında uygulanabilecek doğal yöntemlerle, yediğiniz birtakım gıdalarla baş ağrısını hafifletmek mümkündür.

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

“Baş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını merak edenler evde baş ağrısı geçirmenin yollarını aramaktadır. Baş ağrısını geçiren yöntemler çeşitlilik gösterse de bunların bir kısmı hiç işe yaramaz. Dahası, boşuna ağrıyla dolu vakit kaybına yol açarlar. 

Baş ağrısına iyi gelen yöntemlerin başında bol su tüketimi gelir. Kişilerin günlük su tüketimi 2 litrenin altında ise dehidrasyona bağlı olarak baş ağrısı gözlenir. Bu durumda, vücudun günlük su ihtiyacının karşılanması büyük önem arz eder. 

“Baş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını bulabilmek için öncelikle baş ağrısının nedeni bulunmalıdır. 

Elma sirkesi, evde baş ağrısını geçirecek yöntemler arasındadır. 2 çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak sıcak suya ilave ederek karıştırın ve için. Elma sirkesinin baş ağrısını yavaş yavaş geçirdiğini gözleyeceksiniz.

Evde elma sirkesinin olmadığı durumlarda bir parça limon da baş ağrısını geçirmek için kullanılabilir. Bunun için yarım limonun bir bardak ılık suya ilave edilip karıştırılması ve içilmesi yeterlidir.

BUZ TORBASI BAŞ AĞRISINI GEÇİRİR Mİ?

Buz torbası yöntemi, baş ağrısını geçirmek için başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Alnın ve şakak bölgesine bir buz torbası yardımıyla hafif baskı uygulanması baş ağrısını hafifletecektir. 

KAHVE BAŞ AĞRISINI GEÇİRİR Mİ?

Yoğun kahve tüketimi çoğu zaman baş ağrılarını tetiklese de ayarında kullanımı baş ağrısını geçirmektedir. Kafein, kan damarlarını daraltır ve enflamasyona uğramış damarların sinir uçlarına uyguladığı baskıyı azaltarak baş ağrısını dindirir. 

Zencefilli limon çayı da baş ağrısını engelleyen içeceklerden biridir.

AROMATERAPİ YÖNTEMİ

Baş ağrısını dindirmek için aromaterapi yöntemleri oldukça etkili bir metottur. Nane, okaliptüs ve lavanta yağı ile baş bölgesine hafif masaj yapılarak baş ağrısı hafifletilmektedir.

AKUPUNKTUR NOKTALARINA MASAJ

akupunktur noktalar

Akupunktur noktaları, baş ağrısını geçirmek için Çinlilerin yoğun olarak kullandığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemin amacı, vücudun belirli bölgelerine baskı uygulayarak endorfin salınımını arttırmaktır. Endorfin, baş ağrısını hafifleten doğal ağrı kesicidir. Bu yöntemi uygulamak için basınç noktalarını bularak 10 saniye baskı uygulanmalıdır. “Baş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun cevabı akupunktur noktalarında gizlidir.

DÜZENLİ OLARAK EGZERSİZ YAPMAK BAŞ AĞRISINI GEÇİRİYOR

Egzersizler, hayatımızın birçok noktasında etkili olduğu gibi aynı zamanda baş ağrısına iyi gelen aktivitelerin başında gelmektedir. Günlük en az 15 dakika boyun egzersizi yapmak ve egzersizi vücudun bütününe yaymak baş ağrısını geçirmektedir.

BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Baş ağrısını tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bazıları; yoğun stres, düşük kan şekeri, uykusuzluk, dehidrasyon ve çok yoğun bir şekilde ağrı kesici kullanmaktır. 

Öte yandan, uzun süredir devam ettirilen günlük rutinden çıkmak da baş ağrısına neden olan faktörlerin başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.