Bakan Vedat Bilgin, asgari ücreti yeterli buldu

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesine yönelik süren tartışmalara kapıyı kapatırken DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “Asgari Ücret Komisyonu hemen toplanmalı” ifadesini kullandı.

EKONOMİ 23.03.2022 07:41

Bakan Vedat Bilgin, asgari ücreti yeterli buldu

Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Satın alma gücündeki azalma nedeniyle asgari ücretin yılda iki kere belirlenmesine yönelik talepler artarken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin, tartışmalara kapıyı kapattı. Antep Şehitkâmil Sanat Merkezi’ndeki etkinlikte konuşan Bakan Bilgin, “Türkiye tarihinde ilk kez asgari ücreti yüzde 50 üzerinde artırdık. Bu günlerde yeniden asgari ücret tartışmalarını anlamlı bulmuyorum” diye konuştu. “Gerekeni enflasyon farkı ile yaptık” diyen Bakan Bilgin, ayrıca geçen yıl ülkenin yüzde 11 büyüdüğü öne sürdü. Ancak Bakan’ın belirttiği yüzde 11’lik büyümeden emek kesimi pay alamadı.

YILDA İKİ KEZ BELİRLENSİN

Muhalefet asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi için TBMM Başkanlığı’na başvurdu. CHP’li Ömer Fethi Gürer’in ‘İş Kanununda Değişiklik Yapılması’nı öngören 3 maddelik yasa teklifinin gerekçesinde ekonomik gelişmelere dikkat çekilerek, “2022 yılı asgari ücret rakamlarının belirlenmesinin üstünden geçen süreçte artan enflasyon ve neticesinde gelen hayat pahalılığı asgari ücretle çalışan işçinin aldığı zammın kısa bir sürede erimesine neden oldu” denildi.
Geçen günlerde AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, asgari ücrete yılda iki kez zam getirilmesinin mümkün olup olmadığıyla ilgili bir soruya, “Bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız” demişti. TÜİK, Aralık 2021’de yıllık enflasyonu yüzde 36,08 olarak açıklamıştı. Bu son 19 yılın enflasyon rekoru. Araştırmacılara göreyse yıllık enflasyon yüzde 82,81. Geçen aysa yıllık enflasyon r yüzde 50’yi geçti.

***

Tespit komisyonu derhal toplanmalı

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, sağlık işçilerinin özlük haklarında ve çalışma koşullarında iyileştirme yapılması için başlatılan kampanyada toplanan binlerce imzalı dilekçeyle birlikte Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Burada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun derhal toplanması gerektiğini söyledi. “Bunun önünde yasal hiçbir engel yoktur” diyen Çerkezoğlu, “Hükümet temsilcilerinden ‘yasal değişiklik lazım’ açıklamalarını duyuyoruz. Gerek İş Kanunu gerek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yönetmeliği açıkça söyler. Asgari ücret en fazla iki yıl için belirlenir. Asgari Ücret Komisyonu’nun hemen toplanması ve ücreti güncellemenin önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

Asgari ücretin yeniden belirlenmesine ilişkin tartışmalara değinen Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Evet, yüzde 50 zam yapıldı ama daha zamlı asgari ücreti almadan bu artık eriyip gitti. Komisyon, Çalışma Bakanlığı çağrısıyla toplanmalı. Tüm ücretlere asgari ücret oranında zam yapılmalı. En düşük emekli aylığı da asgari ücret oranına yükseltilmeli.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.