Bakan Kurum’dan Mansur Yavaş’a Ankapark yansısı: Hiç mi içiniz sızlamadı?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir dizi ziyaret ve toplu açılış merasimlerine katılmak üzere Bitlis’e geldi. Muş’tan karayoluyla Bitlis’e gelen Bakan Kurum ve beraberindekiler Cuma namazını Bitlis merkez Ulu Cami’de kıldı. Bakan Kurum Cuma namazı sonrasında esnaf ziyareti gerçekleştirerek, bakanlığı tarafından yürütülen Bitlis Dere Islahı projesi hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Bakan Kurum burada projenin kasım ayına yetiştirilmesi talimatını vererek, açılışı bu yılın kasım ayında gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Bakan Kurum, beraberinde AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, AK Parti Milletvekilleri Vahit Kiler ve Cemal Taşar, TOKİ Lideri Ömer Bulut, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Bitlis Vali Vekili Tekin Erdemir, Bitlis Belediye Lideri Nesrullah Tanğlay ile birlikte Millet Bahçesi açılış ve TOKİ Beş Minare Konutları anahtar teslim programının yapılacağı alana geldi.

DHA

21 FARKLI YATIRIMIN AÇILIŞ MERASİMİNE KATILDI

Bakan Kurum, Millet Bahçesi Birinci Fidan Dikimi, İlbank İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi, Beşminare Mahallesi Konutları üzere 21 farklı yatırımın toplu açılış merasimlerine katıldı. Açılışta konuşan Bakan Kurum, toplam yatırım bedeli 1 milyar 232 milyon lira olan 21 farklı yatırımı Bitlis’e kazandırdıklarını söyledi. Bakan Kurum, 4 yıl evvel misyona geldiği vakit birinci ziyaret ettiği yerlerden birinin Bitlis olduğunu o gün memnunlukla hüznü bir ortada yaşadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu meydana geldiğimde, memnunlukla hüznü birebir anda yaşadığımı bugün üzere hatırlıyorum. Memnundum. Zira sizler bizi bir evladınız, evinizden biri üzere karşıladınız. Allah her birinizden razı olsun. Tabi bir yandan da hüzünlenmiştim. Zira bu meydandan başlayarak, bütün bu etraf, dere boyunca aslında bir tarihin, bir kültürün, Selçuklumuzun anılarıyla doluydu. Ancak o gün bu dere yatağı ve etrafı adeta bir çöküntü alanına, bir mezbeleliğe dönüşmüştü. Hâlbuki bu meydan; şiirlere, romanlara husus olmuş bir yerdi. Bize atalarımızdan, evliyalardan emanet olan bu hoşlukları kendi elimizle bozduk. Her yerinde tarihin, ilmin, şiirin, sanatın, Allah dostlarının izlerini taşıyan bu yer; maalesef çok berbat, çok acı durumdaydı. Birçok tarihi yapıtın üzeri metruk binalarla kapatılmış, harap olmuştu. Bu memleketin bir evladı, bu aziz milletin bir ferdi olarak bu durum hem beni hem de Bitlisli kardeşlerimizi çok derinden etkilemiş, yaralamıştı. O birinci andan itibaren, tüm grubumuzla, valimizle, milletvekillerimizle, teşkilatımızla, vatandaşlarımızla; daima birlikte kollarımızı sıvadık. Ecdat yadigârı bu hoş kent için gece demedik, gündüz demedik, çalıştık. Bugün tam 45 vilayetimizde yaptığımız, en hoş örneklerini Bursa’da, Erzurum’da, Sinop’ta, Ankara’da inşa ettiğimiz tarihe vefa, geçmişe hürmet projelerimizden birini de burada gerçekleştirmeye başladık.”

DHA

‘BUGÜN YENİ BİTLİS’LE BULUŞUYORUZ’

Bakan Kurum, Atatürk, Gazibey, Hersan ve Müştakbaba Mahallelerini kapsayan, Mutki Köprüsü’nden başlayıp Ulu Cami ve kale etrafını da içerisine alan eski sanayi bitimine kadar devam eden dere güzergâhını baştan aşağı yenileme çalışması yaptıklarını söyledi.

Bakan Kurum, “Allah’a hamdolsun bu yenileme projemizle bugün, o birinci anlarda daima birlikte hissettiğimiz hüzün bulutları dağılıyor. Ulu ecdadımıza borcumuzu daima birlikte ödüyoruz. Bitlis’in en büyük hayalini gerçekleştiriyoruz. Bitlis’in ne kadar hoş bir şehircilik yapıtı, nasıl bir açık hava müzesi olduğuna daima birlikte şahitlik ediyoruz; bugün Yeni Bitlis’le buluşuyoruz. Kamulaştırma, esnafa sunduğumuz dükkânlar ve arsa bedelleriyle birlikte 1 milyarı bulan yatırım bedeliyle santim santim hesapladığımız ve adeta bir arkeolog üzere titizlikle çalıştığımız bu özel tarihi ihya projesiyle, Bitlis’te artık yesyeni bir devri başlatıyoruz” dedi.

‘TÜM SOKAKLARI TARİH VE KÜLTÜR KOKACAK’

Dere yatağına inşa edilmiş olan konut ve dükkânların bulunduğu yaklaşık 50 bin metrekare büyüklüğündeki alanda, kamulaştırma, tahliye ve yıkım işlerini vatandaşların isteğini alarak tamamladıklarını da belirten Bakan Kurum, “Şimdi süratlice dereyi ıslah edeceğiz. Onarımları tamamlayacağız. Millet bahçesi ve parklarla etraf düzenlemesini bitireceğiz. Projemizin tüm ayrıntıları tamamlandığında, burada yürürken sağınıza dönecek İbrahim Hakkı Hazretlerinin bir yapıtına selam vereceksiniz. Solunuza bakacak bir Selçuklu Medresesi’nden kaside sesleri dinleyeceksiniz. Biraz ileri gidecek bir hamamı görecek, az daha ileride bir tarihi köprüden geçeceksiniz. Adeta tarihin içinde kaybolacak, bir kültür seyahati yapacaksınız. Tüm sokakları tarih ve kültür kokacak bu aksa gelenler, 1-2 gün daha fazla kalalım, burayı yaşamaya devam edelim diyecekler” dedi.

Bitlis’te tarihi ihya projesi içerisindeki millet bahçesini birinci fidanlarıyla buluşturduklarını anlatan Bakan Kurum, Bitlis Beşminare Mahallesi’de ise, TOKİ Başkanlığı’nca inşaatları tamamlanan 507 yeni yuvanın, ticaret merkezinin, caminin anahtarlarını teslim edeceklerini söyledi. Bakan Kurum, “İller Bankamız ve belediyemizle iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüteceğimiz bisiklet yolunun temellerini bugün yeniden birlikte atıyoruz. Son olarak da içme suyundan kanalizasyon çizgilerine, cadde ve sokak sağlıklaştırmadan güneş gücü sistemlerine kadar, onlarca projenin kurdelesini daima birlikte kesiyoruz. Bitlis’te tarihi hem değiştirecek, hem de yeni bir tarihi başlatacak ihya projelerimiz, yeni yuvalarımız, millet bahçemiz, tüm altyapı çalışmalarımız, Selçuklu Mirası Bitlis’e, ülkemize, milletimize iyi uğurlu olsun” dedi.

DHA

‘BİTLİS’E 7 MİLYARLIK DEV YATIRIMLAR KAZANDIRDIK’

Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Bitlis’e yalnızca etraf ve şehircilik alanında yaklaşık 7 milyar liralık dev yatırımlar kazandırdıklarını belirten Bakan Kurum, “Bitlis, Ahlat, Tatvan ve Mutki’de 5 millet bahçesi projemiz süratle devam ediyor. TOKİ’mizle bugüne kadar 2 milyar lira yatırım bedeliyle 4 bin 449 konut ve toplumsal donatıyı sizlerin hizmetine sunduk. Bitlis Merkez Beş Minare Mahallesi’nde 1’inci etapta 317, 2’inci etapta 190 toplumsal konutumuzu bugün vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Yeniden Vilayetler Bankamızla Bitlis’te toplam yatırım kıymeti 1.1 milyar lira olan 164 projeyi tamamladık. 125 milyon liralık 7 projemizin de çalışmaları devam ediyor. Merkez, Hizan, Mutki ve Aydınlar ilçelerinde 196 kilometre içme suyu ve kanalizasyon çizgisi, Tatvan ve Ahlat atık su arıtma tesisi, merkez güneş gücü santrali başta olmak üzere, tamamladığımız projeleri de siz değerli kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.

‘ADETA SİYASİ BUHRANA YAKALANDILAR, TABİRİ CAİZSE RAYDAN ÇIKTILAR’

Yaptıkları çalışmalarda yalnızca milleti dinlediklerini belirten Bakan Kurum konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Muhalefet, bir türlü iktidara gelemeyince son 20 yıldır da milletimiz sayın Cumhurbaşkanımıza iktidarı verince adeta siyasi bir buhrana yakalandılar. Tabiri caizse raydan çıktılar, zati bozuk olan ayarları, sonları, istikrarları daha da bozuldu.

Proje yerine görüntü çekip fragman yayınlayanlar, temel atmak yerine Tweet atanlar, gerçek hayatı da sanal dünyadan ve algıdan ibaret sanıyorlar, milletin de bu laf kalabalığına inanmasını bekliyorlar. Bakın ben bu zihniyeti size son günlerde yaşadığımız bir olay üzerinden anlatmak istiyorum.

İşte millete hizmeti gurur bilenler bugün Bitlis’te, bu aziz kentte tarihi adımlar atıyor. Bitlislilerin on yıllarca beklediği temelleri atıyor.

Yarın da Kayseri’de milyarlarca lira yatırım pahasında yatırımları hizmete alıyor, yenilerinin temellerini atıyorlar. Tabi vatandaşımız haklı olarak soruyor. Ankara’nın merkezinde çocukluğumuzun geçtiği o bölgede şöyle çocuklarımız, yavrularımız, parklar içerisinde, bahçeler içerisinde, oyun alanları içerisinde koşup eğlenseydi berbat mü olurdu? Her yaştan kardeşimiz bu yeşil alandan, toplumsal alandan istifade etseydi kime ne ziyanı olacaktı? Sizin bu inatlaşmanızın faturasını Ankara’nın gençleri ödedi, çocukları ödedi, hala da ödüyorlar. Yazık değil mi? Yapılmış bir hizmeti beğenirsin ya da beğenmezsin senin vazifenin Belediye Lideri olarak o hizmeti kamunun faydasına, milletin yararına sunmaktır. Sizden beklenen Ankara’yı toplumsal medyaya bahis etmeniz, mahkûm etmeniz değildir. Eskilerin çok hoş bir kelamı var: “Kaval çalmak üflemek değildir. Parmaklarınızı hareket ettireceksiniz. Yani insan lisanıyla değil, üfleyerek değil, yaptığı işle konuşacak. Millet de ona nazaran takdir edecek”

Bu problemin yalnızca bur Anka Park problemi olmadığını bunun CHP zihniyeti sıkıntısı olduğunu da belirten Bakan Kurum, “Üzülerek görüyoruz ki Ankara Büyükşehir Belediye Lideri da CHP zihniyetine çok kolay intibak etmiş, bu zihniyetin kodlarına, geleneklerine, tarihine o da mahkûm olmuştur. Artık Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önünde iki seçenek var. Ya geçmişi, mahkeme süreçlerini, park ile ilgili yersiz tartışmaları, toplumsal medya algı çalışmalarını bir kenara bırakacaksınız.

Ankaralı kardeşlerimizin isteğiyle yapılan bu projeyi vatandaşlarımızın hizmetine sunacak, binlerce Ankaralı gencimize istihdam sağlayacaksınız. Burayı yükselen Ankara’mızın en güzide yerlerinden biri haline getireceksiniz ya da yeniden her fırsatta gerisine sığındığınız engelleniyoruz palavrasına sarılacak, burayı bir çöküntü alanı olarak bırakacaksınız. Artık soruyorum. Bu iki seçenekten hangisini tercih edeceksiniz? Bu alanı yüz binlerce Ankaralının hizmetine mi sunacaksınız? Yoksa 3 yıldır olduğu üzere burayı çürümeye mi terk edeceksiniz? Burayı, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da siyasi ikbaliniz için bir gereç olarak kullanmaya devam mı edeceksiniz? Biz bu sorularımızın karşılıklarını milletimiz üzere merakla bekliyoruz. Bunun sonuna kadar da takipçisi olacağız. Açık ve net söylüyorum.

Biz bugüne kadar Bitlisimizde, İstanbulumuzda, Ankaramızda, 81 vilayetimizde hiçbir alanın sahipsiz kalmasına asla müsaade etmedik, bundan sonra da müsaade etmemizi kimse bizden beklemesin. Bizler eser üretmeye, hizmet üretmeye, vatandaşlarımızın daha rahat şartlarda yaşayabilmesi için dün olduğu üzere bugün de yarın da çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah evvel 2023’te Cumhurbaşkanımızı yine rekor bir oyla tekrar seçecek, akabinde da 2024 lokal seçimlerinde, AK Belediyelerimizle yola devam edeceğiz. Buna yürekten inanıyoruz. Zira Bitlis bizimle yürüyor, zira biz Bitlisli kardeşlerimizle yürüyoruz, Selçuklu torunlarıyla yürüyoruz, bunu da en büyük onur, en büyük onur, en büyük paye olarak görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Bakan kurum burada fidan dikerek kütüğe tabela çaktı; daha sonra da Bitlis Belediyesi’ni ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.