Atatürk Köşkü’nün tadilatına 20 Eylül’de başlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden Atatürk Köşkü’nün 20 Eylül’de tadilata alınacağını duyurdu. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, yılda ortalama 300 bin kişinin ziyaret ettiği Atatürk Köşkü’nün vakit içinde yapısal olarak yıprandığı, içindeki eşyaların ise eskidiği, deforme olduğu belirtildi.

KÖŞK 20 EYLÜL’DE ZİYARETE KAPATILACAK

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 ve 1930 yıllarında Trabzon’u teşriflerinde ağırlandığı, 1937 yılındaki ziyaretinde ise konakladığı ve vasiyetini yazdığı Atatürk Köşkü’nün kentin en kıymetli tarihi yapılarından ve simgelerinden olduğu vurgulanan açıklamada, şu sözler yer aldı:

“Trabzon Büyükşehir Belediyemiz tarafından binanın onarılması için ‘Atatürk Köşkü Onarım ve Konservasyon’ projesi hazırlanmış, Kültür Varlıklarını Muhafaza Heyeti tarafından onaylanan proje 24 Ağustos 2022’de ihale edilmiş olup, iş mukavele evresindedir. 20 Eylül tarihinde köşk ziyarete kapatılacak ve tadilat işi başlayacaktır. Bu süreçte bir taraftan da binanın içerisinde bulunan tabela, fotoğraf, yazı, mobilya, perde üzere tüm eşyalar da uzman gruplar tarafından ele alınarak bilimsel formüllerle gerekli tamirler ve yenilemeler gerçekleştirilecektir.”

Trabzon’da bulunan Atatürk Köşkü

Açıklamada ayrıyeten, Atatürk Köşkü’nün, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde aslına uygun formda yenilenmiş formda tekrar ziyarete açılacağı belirtilerek, “Atatürk Köşkü’nde bulunan rastgele bir yazı, fotoğraf ya da eşyanın kaldırılması kelam konusu olmayıp, çalışma sonunda haberlere husus olan bilgilendirme tabelaları da çok daha estetik bir biçimde yenilenerek yerlerine konulacaktır. Milletimizin ortak pahası olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 sefer konuk edildiği bu yapıta sahip olmak kentimiz için bir övünç vesilesi olup, belediyemiz ve halkımız bu kıymet biçilmez mirasa bugüne kadar sahip çıktığı üzere bundan sonra da layıkıyla sahip çıkmaya devam edecektir” denildi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.