Aprilia SR GT 200 Türkiye’ye geliyor; işte scooter modeli hakkında bilmeniz gerekenler

Son dönemlerde örnekleri artan maceracı scooter nitelikleriyle donatılan Aprilia SR GT 200, şubat ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Geride bıraktığımız yıl Türkiye’deki ürün gamına farklı segmentlerden temsilciler getirerek dikkat çeken Aprilia, 2022 için ilk hamlesini atıyor. İtalyan üreticinin 2021 EICMA Motosiklet Fuarı’nda tanıttığı SR GT 200 modeli, bu yılki ürün gamına eklenen ilk model olarak ülkemiz yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Markanın ilk “şehir içi macera” scooter modeli olarak dikkat çeken Aprilia SR GT 200, sportif ruhu, orijinal çizgileri ve İtalyan stili ile bir bakışta belirgin hale geliyor. Markanın hem günlük kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına hem de maceracı ruhları doyurmaya yönelik lanse ettiği model, Doğan Trend Otomotiv güvencesiyle Şubat ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Aprilia SR GT 200 teknik özellikleri

Aprilia SR GT 200, geleneksel kompakt GT scooter’lar için daha önce hiç görülmemiş bir değer olan 175 mm’lik minimum yerden yüksekliğiyle de dikkat çekiyor. Bu yükseklik, sürücünün yoldaki tümsekleri kolayca aşmasını ve herhangi bir yükseklikten inmesine olanak tanıyor. Tüm bu özellikler, hafif dişli ‘her koşula uygun’ lastikleriyle birleşince modeli son derece esnek ve her türlü kullanıma uygun hale getiriyor. Bu kombinasyonlarla model, sürücünün asfaltı terk edip toprak yollara çıkabildiği yolculuklara da hazır bir motosiklet olarak öne çıkıyor. Motosiklet en yeni nesil 174 cc tek silindirli i-get motor ile geliyor. Elektronik enjeksiyonlu, dört valfli ve sıvı soğutmalı olan Euro 5 uyumlu makine, 8500 d/d’de 18 beygir güç ve 7000 d/d’de 16,5 Nm tork üretiyor. 9 litrelik depo kapasitesi olan model, tam dolu senaryoda 350 kilometrelik bir menzil sunabiliyor.

Termodinamik performansı optimize etmek amacıyla çok sayıda bileşende titiz bir çalışma ortaya çıkartılan yeni 200 cc motorda, Nikasil kaplamalı bir alüminyum silindir ile güncellenmiş taç geometrisine sahip yeni bir piston ile yanma verimliliğini optimize etmeye katkıda bulunuyor. Bununla birlikte daha büyük debriyajlı CVT şanzıman, motorun yeni güç eğrisine uyacak şekilde revize edilmiş durumda. Tüm bunların yanında, Aprilia SR GT 200 serisindeki tüm modellerde sunulan Start & Stop sistemi de verimliliği arttıracak bir unsur olarak göze çarpıyor. Sistem, geleneksel marş motorunu, doğrudan krank mili üzerine monte edilmiş fırçasız bir elektrikli cihazla ortadan kaldırıyor. Bu sistem, daha sessiz bir çalışma, artan hafiflik, güvenlik ve daha düşük yakıt tüketimi gibi birçok avantajı beraberinde getiriyor. Sistem, scooter durduktan 1 ila 5 saniye sonra motoru otomatik olarak kapatıyor ve geleneksel bir marş motoru olmadığı için anında yeniden başlatmak için gaz koluna hafif bir müdahale yeterli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.