Antalya yabancıya konut satışında 68 ay sonra İstanbul’u geçti

AA muhabirinin TÜİK istatistiklerinden derlediği bilgilere nazaran, ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışı, temmuzda geçen yılın birebir devrine nazaran bayram tatilinin de tesiriyle yüzde 12,4 azalarak 3 bin 939 oldu.

İlk 7 ay baz alındığında ise yabancıların konut yatırımında önemli artış yaşandığı görüldü. Ocak-temmuz devrinde yabancılara konut satışı yıllık bazda yüzde 57,4 artarak 39 bin 322’ye yükseldi.

Ocak-temmuz periyodunda yabancılara en çok konut satışı 16 bin 49 adetle İstanbul’dan yapılırken, onu 11 bin 257 adetle Antalya izledi. Mersin, Ankara ve Bursa da birinci 5’te yer aldı.

Yılın 7 ayında Türkiye’de en çok konut yatırımını Rusların yaptığı görüldü. Rusya vatandaşlarının Türkiye’den aldığı konut adedi ocak-temmuz devrinde yıllık bazda yüzde 223,4 artarak 6 bin 877’ye yükseldi.

Rusları 5 bin 315 adetle İranlılar, 4 bin 405 ile Iraklılar, 1.607 ile Kazakistan vatandaşları izledi. Almanya asıllı yatırımcıların aldığı konut adedi 1.577, Ukraynalıların 1.352 oldu. Afganistan, Yemen, Kuveyt ve Çin vatandaşları da en çok yatırım yapanlar ortasında birinci 10’da yer aldı.

Antalya 68 ay sonra yine zirvede

Temmuz ayı bilgileri ele alındığında geçen ay en yabancıların en çok konut aldığı vilayetlerin başında 1.421 adetle Antalya geldi. Kelam konusu kent, 68 ay sonra İstanbul’u geçerek doruğa yerleşti.

Antalya, bu alanda ayrıntılı bilgilerin açıklanmaya başladığı 2013’ten bu yana çoklukla tepede yer alan İstanbul’u en son Ekim 2016’da geçmişti.

Kentte, yabancılara yapılan konut satışlarının 7 ayda geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 129 artarak 11 bin 257 adede yükseldiği görüldü.

“Yabancıların oturum maksatlı konut alımı arttı”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) İdare Heyeti Lideri Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, yabancıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü söyledi.

Durbakayım, Antalya’nın 68 ay sonra tepede yer almasına ait şu sözleri kullandı:

“Başta Ruslar olmak üzere konut yatırımında önemli artışlar var. Rusların ve Ukraynalıların yanı sıra İskandinav ülkelerinin vatandaşları da Antalya’dan oturum gayeli konut alıyor. Avrupa hayat biçimine uyması, sıcak ve ekonomik olması nedeniyle Kuzey ülkelerinden Antalya’ya önemli ilgi var. Bu ilgi kenti yabancıya konut satışında birinci sıraya yükseltmiş durumda.”

“Rusların artan ilgisi Antalya’yı doruğa taşıdı”

Helmann İdare Heyeti Lideri Selman Özgün ise 7 ayda yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 60’a yakın artarak 40 bin adede yaklaştığını söyledi.

Artışta Rus vatandaşların tesirine işaret eden Özgün, “Ruslar, ülkemizde yatırımlarını artırdı. Birinci 7 ayda Rusların Türkiye’den aldığı konut sayısı yüzde 223,4 artarak 6 bin 877 adede yükseldi. Bu da Antalya’yı doruğa taşıdı.” şeklinde konuştu.

Özgün, hem Antalya’da hem de ülke genelinde ocak-temmuz periyodunda yaşanan artışın süreceğini kaydederek, yıl genelinde satış adetlerinin 65-70 bin ortasında olmasını beklediklerini kelamlarına ekledi.

“Yabancıya satış yıl sonunda rekor kıracak”

MasterTürk Kümesi Lideri Gökhan Taş da yabancının konut edinimiyle vatandaşlık elde etmesindeki alt sonun 400 bin dolara çıkarılmasının ve 9 günlük bayram tatilinin düşüşte tesirli olduğunu söyledi.

Taş, “Ancak yabancıların ilgisinin sürdüğünü belirtebiliriz. Rusların ve İranlıların yüksek ilgisi devam ediyor. Yaz olması nedeniyle gurbetçilerin alımlarında da artış yaşanıyor. Ağustostan itibaren satış adetlerinin tekrar artıya geçeceğini ve yıl sonunda rekor kıracağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.