Almanya’da cami akınlarında tasa veren sayı: 7.5 yılda..

Ayrımcılıkla Gayret Derneği (FAIR) bünyesindeki Brandeilig inisiyatifi tarafından “2018 Yılındaki Cami Ataklarının Art Planı” ismiyle yayımlanan raporda, Almanya’nın siyasi parti arenasında sağ popülist kanadın güç kazandığı belirtildi.

Parlamento dışı çok sağcı ve İslam aksisi kümelerin tasaya yol açtığı aktarılan raporda, “Ocak 2014-Haziran 2021’da Almanya’da 768 cami saldırısı kaydedildi. Bununla birlikte, bildirilmeyen olay sayısı çok daha fazla.” tabiri kullanıldı.

Camilere yönelik hücumların sayısının artması ve sürmesine karşın bu durumun kamuoyunun ilgisini gereğince çekmediğine işaret edilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Camilere yapılan ataklar yalnızca toplumsal hayatı değil, anayasayla garanti altına alınan inanç özgürlüğünü de tehdit etmektedir. Bu akınlar, bu ülkenin vatandaşlarının toplum olarak barış içinde bir ortada yaşamasını tehlikeye atmayı amaçlamaktadır. Cami hücumlarının yanı sıra başörtülü Müslümanlara yahut görünüşü prestijiyle Müslüman olduğu anlaşılan bireylere yönelik taarruzlar hakkında çok az haber yapılması, kamuoyunda da ilgi eksikliği olduğunu göstermektedir. Ülke çapındaki birinci raporlama inisiyatifi olarak, toplumun tamamını bu hususlara hassas hale getirmeyi ve cami hücumlarına ait bilgi boşluklarını doldurmayı amaçlamaktayız.”

2018’de 120 cami saldırısının kayda geçirildiği belirtilen raporda, genel olarak bakıldığında cami akınlarının aydınlatılma oranın epeyce düşük olduğu, 120 taarruzdan yalnızca 9 hadisede şüphelilerin tespit edilebildiği aktarıldı.

Raporda, 2018’deki akınların birçoklarının Bavyera ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinde gerçekleştiği, hücuma uğrayan mescitlerin ise ekseriyetle Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) ve İslam Toplumu Ulusal Görüş’e (IGMG) bağlı olduğu söz edildi.

Saldırıların maksadı olan mescitlerin yöneticileriyle yapılan ankete de yer verilen raporda, 68 cami yöneticisinin yüzde 48’inin “Camimiz daha evvel de hücuma uğradı lakin polise bildirmedik.” karşılığını verdiği belirtildi.

Raporda, 2018’deki ataklarla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Suçun çeşidi incelendiğinde, atakların 56’sında Vandalizm kelam konusu. Cami inşasına karşı şovlarda lisana getirilen İslam aksisi tabirler de dahil olmak üzere 21 olay, halkı kışkırtma olarak kaydedildi. Kundaklama akınları sonucu 9 cami ağır hasar görmüş, 7 hadisede dini kümeler hakarete ve tehdide maruz kalmıştı. Ayrıyeten mescitlerin cephelerine gamalı haç üzere anayasaya alışılmamış semboller çizilmişti.”

Saldırıların yaklaşık yarısının çok sağcılar tarafından gerçekleştirildiği bildirilen raporda, terör örgütü PKK ve yan örgütlerinin de atakların birçoklarında etkin rol oynadığı kaydedildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.