Akaryakıt dolumu esnasında çakmak çaktı, alevlerin içinde kaldı

Aksaray’da ATV motoruna akaryakıt alırken çakmağı ateşleyen şoför faciaya davetiye çıkardı. Akaryakıt pompası, ATV motor ve 2 kişi alevler içinde kaldı. Yaşanan olay anbean güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, 27 Temmuz günü Büyük Bölcek Mahallesi Sanayi Kavşağında bulunan bir akaryakıt istasyonunda meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, ATV motoru ile akaryakıt almaya gelen Mustafa A. (25) akaryakıt pompasına yanaştı ve deponun kapağını açtı. Pompaya gelen pompa vazifelisi Mehmet Akbulut (27) pompayı alarak ATV’nin deposuna akaryakıt vermeye başladı.

ATV’nin üzerinden bile inmeyen ATV şoförü Mustafa A. dolum yapıldığı esnada elindeki çakmağı depoya yaklaştırarak çakmağı ateşledi. Ateşlemenin akabinde evvel ATV sonra da akaryakıt pompası alevler içinde kaldı. Saniyeler içinde alev topuna dönen ATV ve pompadaki alevler pompa görevlisini ve ATV şoförünü de alev topuna çevirdi. Alevler içinde kalan ATV şoförü yanarak pompadan kaçmaya çalışırken tüm bu yaşananlar akaryakıt istasyonunun güvenlik kamerasına yansıdı.

İstasyonda bulunan öteki akaryakıt pompası vazifelileri yangın söndürme tüpleri ile evvel yanan ATV şoförünü söndürdü sonra da ATV ile akaryakıt pompasını söndürdü. Akaryakıt istasyonu vazifelilerinin anında müdahalesi ile büyük bir faciadan dönülürken, pompa vazifelisi ve ATV şoförü yanarak yaralandı. ATV’nin ardında yolcu olarak bulunan bir öteki kişi de alevlerden son anda kaçarak kurtuldu.

HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sıhhat grupları yaralılara birinci müdahaleyi yaptıktan sonra ambulanslarla Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine kaldırdı. Burada birinci müdahaleleri yapılan yaralılar Konya Kent Hastanesine sevk edildi. Burada tedavi altına alınan yaralılardan ATV şoförü Mustafa A.’nın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenilirken, pompa vazifelisi Mehmet Akbulut’un ise bacağında ve kollarında yanıklar olduğu, durumunun yeterli olduğu öğrenildi.

Yaşanan olayı anlatan akaryakıt istasyonu sahibi Osman Yılmaz, “Kamera kayıtlarını incelediğimiz vakit gördüğümüz kadarıyla ATV şoförü yakıt aldığı sırada çakmak ile deponun orada bir ateşleme yapıyor, onun sonucunda çıkan alevler nedeniyle hem kendisi yaralanıyor hem de pompa vazifelisi yaralanıyor. İstasyonumuzdaki öteki arkadaşlarımızın soğukkanlılığı sayesinde süratli bir formda müdahale ediliyor ve 12 saniye üzere kısa bir müddette yangın büsbütün denetim altına alınıyor. İstasyonumuzda ayda 1 sefer acil durumlarla ilgili personellerimize eğitim veriyoruz. Yangın tüplerinin periyodik denetimlerini yaptırıyoruz, basınçlarını daima denetim ediyoruz. İş sıhhati ve güvenliği konusunda da daima dışarıdan eğitimlerimizi alıyoruz” diye konuştu.

ATV ŞOFÖRÜNÜN DURUMU AĞIR

Hastanede tedavisi süren akaryakıt istasyonu çalışanının ayağında yanık olduğunu lisana getiren Osman Yılmaz, “Personelimizin durumunu hastane yetkililerinden aldığımız bilgilerle takip ediyoruz. Arkadaşımızla da daima temas halindeyiz. Üzücü bir olay oldu. Keşke bu türlü bir olay yaşanmasıydı. Akaryakıt istasyonlarında müşterilerimize bilhassa telefonla oynamamalarını, sigara içmemelerini rica ediyoruz. Bu işletmeler çok tehlikeli olduğu için dikkat edilmesi lazım. Çok kısa bir müddette büyük felaketler yaşanabilir. ATV şoförü de Konya Kent Hastanesi’nde tedavi altında. Olay anında gelen itfaiye gruplarının olay yerinde bulduğu bir çakmak var. İtfaiye raporu şimdi elimize geçmedi. Savcılık soruşturmayı başlattı” dedi.

Yaşanan olayı anlatan istasyon vardiya şefi Muhammet Ergin ise “Ben yakıt verirken, başka pompadan bir bağrışma duydum. İtidalli bir formda öncelikle alev alan arkadaşlarımızı söndürdük akabinde pompayı ve alevlerin sıçradığı ATV aracı söndürdük. Yangını 12 saniyede denetim altına aldık. Bu tip yangınlarla ilgili ayda 1 kez eğitim alıyoruz ve arkadaşlarımızı da bilgilendiriyoruz. Görüldüğü üzere 12 saniye üzere kısa bir sürece bir faciayı önledik. Şirket sahiplerimiz yangına süratli bir halde müdahale yaptığımız için beni ödüllendirdi. Ödül için teşekkür ederim, değerli olan yangını denetim altına almaktı” dedi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.