AK Parti’den Danıştayın İstanbul Mukavelesi kararına birinci kıymetlendirme

AK Parti Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, yaptığı yazılı açıklamayla Danıştay 10. Dairesinin, İstanbul Mukavelesi’nin feshine dair Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali istemini reddetmesini kıymetlendirdi.

Anayasa ve mevzuata nazaran, milletlerarası antlaşmayı onaylama-fesih yetkisinin Cumhurbaşkanına ilişkin olduğuna işaret eden Tunç, “Onaylanması TBMM tarafından uygun bulunmasına bağlı olan antlaşmalarda ise TBMM uygun bulma kanunu çıkarır. Bu kanun yeterince de Cumhurbaşkanı milletlerarası muahedeyi onaylar ve Cumhurbaşkanın Kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.” bilgisini verdi.

Uluslararası mutabakatın fesih yetkisinin de Cumhurbaşkanına ilişkin olduğuna dikkati çeken Tunç, şunları kaydetti:

“Fesih durumunda onaylanması uygun bulunacak milletlerarası mutabakat ortadan kalktığı için TBMM’nin uygun bulma kanunu konusuz kalıyor. Bu durumda TBMM’nin yapacağı bir süreç bulunmuyor. Meclisin süreci ‘onaylanmasını uygun bulma’ süreci. Feshin uygun bulunması üzere bir mecburilik ne Anayasamızda ne de ilgili mevzuatımızda var. Bu nedenle Danıştay kararı yerinde bir karar ve türel destekten mahrum olan tartışmaları sona erdirdi.”

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.