11 yılda 23 milyar liralık 42 ihale aldı

Kolin İnşaat’a tanınan bu ayrıcalığı CHP’li Murat Buyruk, Meclis gündemine taşıdı. Her 3 ihaleden 2’si davetiyeyle verildi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Kolin İnşaat’ın aldığı ihalelerin sadece 5.4 milyar TL’lik kısmının açık ihale olduğunu söyledi. Pazarlık usulüyle verilen 18.3 milyar TL’lik ihalelerdeki indirim yüzde 19’da kaldı. Rekabeti ortadan kaldıran pazarlık metodu ile devlet ziyana uğratılıyor” dedi.

Kolin’e verilen kamu ihalelerini gündeme taşıyan ve firmanın 2011-2022 yılları ortasında toplam 42 ihale aldığını kaydeden Buyruk “Bunların 21’i pazarlık yordamı ile verildi. İktidar birtakım sermaye kümelerini zenginleştiriyor. Birileri kazansın diye kamunun yükünü arttırdılar. Vatandaşımızın cebinden alıp, şirketlerin kasasına koydular” diye konuştu.

486.8 milyon TL’lik Yusufeli Barajı’nı Kolin İnşaat yapıyor

UÇUK GARANTİ VERDİLER

Emir şunları söyledi: Bu sayılar da sadece acil durumlarda yapılabilmesine imkan tanınan lakin AKP’nin olağan hale getirdiği ve rekabeti ortadan kaldıran pazarlık sisteminin nasıl zenginleştirme aracına dönüştürüldüğünü ortaya koyuyor. Sayıştay, çabucak her kontrol periyodunda ihalelerdeki usulsüzlüklere dikkati çekse de iktidar bildiğini okumaya devam etti. Halk yoksullaştıkça şirketler zenginleşti. Yoksulluğu bu ülkenin vatandaşına reva görenler, şirketleri varlıklı etmek için uçuk garantiler verdi. Bu tertip bu türlü devam etmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.